При продажу нерухомості важливо визначити не лише її кадастрову, а й ринкову вартість. Вона залежить від цілого ряду економічних, політичних та соціальних факторів, і може суттєво змінюватися кожні 1-2 місяці. Як зробити так, щоб і продавець, і покупець залишилися задоволеними сумою угоди? Для цього достатньо замовити послуги професійного оцінювача в KYPIDOM!
Ринкова та кадастрова вартість: у чому різниця?
Кожному об'єкту нерухомості на території України надається кадастровий номер та оцінна кадастрова вартість. Вона є усередненим показником (по регіону, місту, району), і головним чином призначена для збору податків – що стоїть вартість об'єкта, то більше ви за нього платите.
При кадастровій оцінці не враховуються другорядні чинники: стан приміщень, вид з вікон, наявність меблів/сантехніки тощо. Все це відображається тільки в ринковій вартості – умовній сумі, яку ви отримаєте від продажу нерухомості в даний момент часу. У цьому полягає відмінність ринкової оцінки – облік 100% ціноутворюючих чинників, до найменших подробиць.
У яких випадках потрібна?
Оцінка ринкової вартості може знадобитися в таких випадках:
укладання договору купівлі-продажу;
перехід нерухомості від одного власника іншим у спадок;
оформлення страховки;
оформлення кредиту/іпотеки;
вирішення спірних майнових питань між родичами/подружжям. Ринкова оцінка також буде потрібна, якщо житло потрапить під арешт (банку, кредиторів), або потрібно буде встановити вартість не-грошових вкладів до статутного (складеного) капіталу. Самостійно такі питання не вирішуються, і в усіх випадках єдина можливість точної та адекватної оцінки – запрошення профільного фахівця-оцінювача.
Що може спричинити ціну?
На відміну від кадастрової, ринкова вартість схильна до найменших змін у соціальній, економічній та політичній сферах суспільства. Наприклад, ціна на житло різко впаде, якщо поблизу розпочнеться будівництво токсичного комбінату, або в районі погіршиться криміногенна ситуація. Якщо ж брати "довгограючі" фактори ціноутворення (що не змінюються протягом тривалого часу), то до них насамперед віднесемо:
площа квартири та її планування;
поверх, на якому вона розташована (та загальна поверховість будинку);
наявність/відсутність ліфта – звичайного та вантажного;
технічний стан приміщень;
площа – загальна та житлова;
тип санвузла – роздільний чи суміщений;
висота стелі;
наявність балкона/лоджії/комори;
вид із вікон;
особливості прилеглих територій
Так, квартири в будинку з видом на ліс або озеро цінуватимуться набагато вище, ніж у багатоповерхівці, навпроти якої розташовані вікна сусіднього будинку. Навколишня інфраструктура також грає найважливішу роль. Парки, сквери, набережні, дитячі майданчики – все це підвищує ринкову вартість житла, як супермаркети, школи, дитячі садки, банки, лікарні тощо.
Всю сукупність факторів у процесі роботи враховує експерт-оцінювач. У разі використовується порівняльний аналіз – вивчення ринку, і зіставлення ціни житло з подібними характеристиками. В результаті визначається адекватна вартість, яка з одного боку влаштує вас (як продавця), а з іншого – не відлякає потенційних покупців. Звернувшись в агентство "KYPIDOM", ви отримаєте цю послугу в найкоротші терміни, а також зможете розраховувати на допомогу у продажу оціненої нерухомості!